{{item.title}}
Конкурсът „ESG Awards” има за цел да отличи устойчиви бизнес практики и ESG стратегии. Отличието „ESG Award” се присъжда на организации, които прилагат ефективна ESG стратегия, предлагат иновативни продукти и услуги с положително въздействие върху околната среда и провеждат успешни информационни и промоционални кампании в областта на устойчивото развитие.
Отличието включва и специална категория „Лидер в устойчивото развитие” за личности, които инициират, следват и подкрепят отговорни бизнес практики.
Конкурсът се проведе за трета поредна година, а победителите бяха обявени на официална церемония в края на октомври 2024 г.
В категории „Стратегия“, „Иновации“ и „Образователна програма“ могат да участват български и чуждестранни организации, опериращи на територията на Република България, без значение от големината и типа им (микропредприятие, МСП, НПО, браншови организации и др.).
В категория „Иновации“ освен установени компании могат да участват и стартъпи (start-ups).
В категория „Лидер в устойчивото развитие“ могат да участват само физически лица, свързани с ESG дейностите на организации, опериращи на територията на Република България.
Покажете на клиенти, бизнес партньори и инвеститори, че се стремите към отговорно управлениe на Вашия бизнес. С отличието „ESG Award“ ще затвърдите своята дългосрочна цел – постигане на устойчиви резултати в полза на околната среда и обществото, като в същото време ще получите признание за вложените усилия и постигнатите резултати в областта на корпоративната устойчивост.
Победителите в конкурса „ESG Awards“ ще бъдат обявени както на официалната страница на Организатора (PwC), така и в каналите на официалния медиен партньор на конкурса – Капитал. По този начин ще имате възможност да представите пред по-широка аудитория своята стратегия, иновация, програма или друга дейност, свързана с ESG, и да ги популяризирате допълнително.
Участието в конкурса е насочено към всички заинтересовани юридически лица и организации, чиито цели или дейности подпомагат развитието на ценности, свързани с ESG, включително, но не само търговски дружества, фондации, сдружения с нестопанска цел, публични дружества, регистрирани предприятия на българската фондова борса, частни предприятия, включително стартъпи (start-ups), както и предприятия, които са част от фондове за дялов капитал, финансови институции, асоциации, и други неправителствени организации, регистрирани на територията на Република България.
Физически лица могат да кандидатстват само в категория „Лидер в устойчивото развитие“.
Препоръчваме да подготвите кандидатурата си за участие, като включите ясна и конкретна информация, позоваваща се на данни, резултати и постижения. Отговорете на поставените въпроси и прикачете подробни допълнителни файлове, където е необходимо. Задължително посочете на коя страница се намира доказателствената информация в тези файлове.
Имайте предвид, че предоставената от Вас информация няма да бъде взета предвид освен ако не успява пряко, изцяло и убедително да докаже Вашите постижения по определената тема. Предоставената количествена информация ще се разглежда с приоритет.
В тази връзка препоръчваме кандидатурата да бъде изготвена от експерти във Вашата организация, които се занимават с корпоративна устойчивост (ESG) или друга релевантна сфера спрямо категорията на кандидатстване.
Наблюденията от предишните издания на конкурса показват, че кандидатурите, подготвени и подадени от експерти в организациите, успяват най-ясно и задълбочено да представят проектите, стратегиите и постигнатите резултати и успехи.
Кандидатурата трябва да съдържа ясна и конкретна информация, позоваваща се на данни, резултати и постижения за съответните проекти. В тази връзка препоръчваме кандидатурата да бъде изготвена от експерти във Вашата организация, които се занимават с корпоративна устойчивост (ESG) или друга релевантна сфера спрямо категорията на кандидатстване.
Наблюденията от предишните издания на конкурса показват, че кандидатурите, подготвени и подадени от експерти в организациите, успяват най-ясно и задълбочено да представят проектите, стратегиите и постигнатите резултати и успехи.
Формулярите с въпросите за всяка категория може да прочетете на тази страница.
Допълнително може да изтеглите всеки файл и да го разпечатате.
Може да подадете:
Стратегии за ESG:
- свързани с намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда (напр. чрез намаляване на емисиите на парникови газове, намаляване на потреблението на енергия, намаляване на потреблението на вода, намаляване на нивото на замърсяване или генериране на други вредни отпадъци, опазване на биоразнообразието или чрез насърчаване на прилагането на модели на кръгова икономика).
- свързани със заинтересованите страни, вкл. дейности за служители (напр. в областта на премахване на неравенствата в заплащането или други неравенства или дискриминация), подкрепа на местните общности и защита на интересите на клиенти, изпълнители, инвеститори и други.
В конкурса могат да бъдат представени стратегии, внедрени в организациите през последните две години; или подготвени за внедряване през 2024 или 2025 г.
Иновативни ESG решения, насочени към устойчиво развитие и намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда. Ще бъдат оценявани продукти, услуги, технологии и процеси, които вече са представени и/или въведени или са готови да бъдат пуснати на българския, европейския или световния пазар през 2024 - 2025 г.
Образователни кампании, програми или инициативи, които целят повишаване на информираността в областта на ESG, осъществени през последните две години или подготвени за реализация през 2024 или 2025 г.
Може да кандидатствате със същия проект само ако той не е спечелил отличието "ESG Awards" в предходното издание на конкурса.
Под „иновативен подход“ се разбира разработване на нови продукти, услуги, технологии или процеси, използвани или с възможност за прилагане в съответната бизнес дейност, които са насочени към постигане на съответствие с нови изисквания или адресиране на пазарни потребности.
Не, участието в конкурса е безплатно и е отворено за всички заинтересовани лица, които попълнят правилно формата за участие на сайта на pwc.bg преди крайния срок.
Крайният срок за подаване на кандидатури е 31 юли 2024 г. до 23:59 ч. Кандидатури, изпратени след тази дата, няма да бъдат разглеждани.
Кандидатурите ще бъдат представени за оценка на журито, съставено oт независими експерти в областта на ESG, финансовите пазари, науката, бизнеса и представител на медийния партньор на Конкурса. Информация относно членовете на журито ще бъде достъпна на уебсайта на Конкурса.
Правилата на конкурса „ESG Awards“ можете да намерите тук.
Политиката за поверителност на конкурса „ESG Awards“ може да намерите тук.
Резултатите ще бъдат обявени на официална церемония, която ще се състои през есента на 2024 г.
PwC България обяви победителите в конкурса си „ESG Awards 2024“ на официална церемония, провела се на 30 октомври 2024 г. Компанията раздаде 13 отличия на организации и личности със съществен принос към устойчивото развитие у нас.
Близо 50 компании от 14 индустрии се включиха в тазгодишното издание на конкурса. Те подадоха 70 кандидатури в четирите категории - Стратегия, Иновации, Образователна програма и Лидер в устойчивото развитие.
Списък с отличените:
Стратегия Биоразнообразие - Девин
Стратегия Грижа за служителите - Lindström Bulgaria
Иновация Дигитално решение - Evrotrust
Образователна програма - EVN
„Наблюденията ни от практиката са, че декарбонизацията отстъпва на фона на геополитически и макроикономически проблеми. От съществено значение е компаниите да осъзнаят, че климатичните промени носят значителен риск за бизнеса и бездействието има своята цена. Благодарим на организациите, взели участие в конкурса, че мислят и работят в посока ESG – добрите
примери у нас са налице и се надявам да стават все повече“, коментира Албена Маркова, съдружник, "Консултантски услуги“ и ръководител на платформата за устойчивост на PwC в Централна и Източна Европа.
"Честито и на отличените! За поредна конкурсът предизвика сериозен интерес, а кандидатурите показаха, че българският бизнес осъзнава ангажимента си за категорични действия в посока корпоративна устойчивост и борба с климатичните промени“, добави съдружникът в PwC.