Данъчен бюлетин: Изменение и допълнение на Закона за счетоводството

27/08/24

Влизат в сила промени в Закона за счетоводството със задна дата от 6 юли 2024 г. Те включват ново задължение за отчитане на устойчивостта и по-високи прагове за категориите предприятия и задължителен финансов одит.  

Отчитане на устойчивостта

Големите предприятия, както и някои малки и средни предприятия, следва да включват в докладите си за дейността информация за основните нематериални ресурси, как предприятието зависи от тях и как те създават стойност за предприятието. Също така следва да включат отделен раздел с информация във връзка с въпросите по устойчивостта (отчет за устойчивостта). 

 

accounting tax

Вместо Нефинансова декларация и Консолидирана нефинансова декларация предприятията изготвят Отчет за устойчивостта и Консолидиран отчет за устойчивостта, който съдържа информация как предприятието или групата въздейства върху въпросите за устойчивостта и как това засяга развитието, резултатите и състоянието на предприятието или групата. Отчетът трябва да съдържа количествена и качествена информация, която се оповестява в съответствие с изискванията на Европейските стандарти за отчитане на устойчивостта. Отчетът за устойчивостта е част от доклада за дейността и ще се публикува в единен електронен формат за отчитане. Предприятията,подлежащи на задължителен финансов одит, съответно ще бъдат одитирани и във връзка с отчитане на устойчивостта.

  • Първи отчетен период

Задължението за отчитане на устойчивостта се въвежда поетапно, както следва:

    · 2025 г. – за големи предприятия, които са предприятия от обществен интерес и със среден брой служители над 500 души (включително на консолидирана база); (По последни изменения от февруари 2025г.)

    · 2026 г. – всички големи предприятия (включително на консолидирана база); (По последни изменения от февруари 2025 г.)

    · 2027 г. –  за малки и средни предприятия, чиито акции се търгуват на регулиран пазар или които са някои видове финансови институции. (По последни изменения от февруари 2025 г.)

  • Глоби

Законът предвижда глоби за невключване и непубликуване на отчет за устойчивостта в доклада за дейността както и при непълна или невярна информация. 

Категоризиране на предприятията

Категориите предприятия продължават да бъдат същите, като се увеличават праговете на показателите „балансова стойност на активите“ и „нетни приходи от продажби“. Новите прагове и стойностите им към 31 декември 2023 година определят категорията предприятие или група предприятия за 2024 година.

Категориите предприятия се определят спрямо стойности, които не надвишават най-малко два от показателите, както следва: 

  Микропредприятия Малки предприятия Средни предприятия Големи предприятия са предприятия, които надвишават два от следните показатели
балансова стойност на активите  900,000 лв. 10,000,000 лв. 50,000,000 лв. 50,000,000 лв.
нетни приходи от продажби  1,800,000 лв. 20,000,000 лв. 100,000,000 лв. 100,000,000 лв.
средна численост на персонала за отчетния  10 души 50 души 250 души 250 души

Съответно се променят и показателите за категориите групи предприятия. 

Прагове за задължителен финансов одит

Променят се и праговете на показателите за годишните и консолидирани финансови отчети, подлежащи на одит. На задължителен одит ще подлежат отчетите на предприятията, които към 31 декември на отчетния период надвишават най-малко два от следните показатели:

1. балансова стойност на активите – 4,000,000 лв.;

2. нетни приходи от продажби – 8,000,000 лв.;

3. средна численост на персонала за отчетния период – 50 души.

Свържете се с нас

Орлин Хаджийски

Орлин Хаджийски

Съдружник, Данъчни и правни услуги, PwC България

Николай Илчев

Николай Илчев

Съдружник, Данъчни услуги, PwC България

Тел.: + 359 894 332 921

Елица Асенова

Елица Асенова

Директор, Данъчни услуги, PwC България

Любомир  Дамянов

Любомир Дамянов

Старши мениджър, Данъчни услуги, PwC България

Гергана  Ташева

Гергана Ташева

Мениджър, Данъчни услуги, PwC България

Йордан Илиев

Йордан Илиев

Мениджър, Данъчни услуги, PwC България

Димитър  Попов

Димитър Попов

Мениджър, Данъчни услуги, PwC България

Следвайте ни в социалните мрежи