Данъчен бюлетин: Публикуван проект на правила за въвеждане на SAF-T

12/12/24

Министерството на финансите публикува проект на промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с които се въвежда задължително подаване на стандартен одитен файл за данъци (т. нар. SAF-T). Промените се очаква да бъдат приети и да влязат в сила в началото на 2025 г.

Може да видите обобщение на предложенията по-долу.

saf t

Какво е SAF-T?

SAF-T е структуриран електронен формат за подаване на детайлна счетоводна информация от бизнеса към приходната администрация по стандартизиран и машинночетим начин.

 

Кои бизнеси ще бъдат задължени да подават SAF-T отчети?

SAF-T отчетите ще станат задължителни за бизнесите на няколко вълни:

  • от 2026 г. – за големи предприятия с годишни нетни приходи над 300 млн. лв. или годишни нетни данъчни и осигурителни задължения над 3.5 млн. лв.
  • от 2027 г. – за големи, средни и малки предприятия с годишни нетни приходи над 300 млн. лв. или годишни нетни данъчни и осигурителни задължения над 3.5 млн. лв.
  • от 2028 г. – за големи, средни и малки предприятия с годишни нетни приходи над 15 млн. лв. или годишни нетни данъчни и осигурителни задължения над 1.5 млн. лв.
  • от 2029 г. – за всички големи, средни и малки предприятия.
  • от 2030 г. – за всички предприятия, регистрирани по Закона за ДДС.

Критериите за категория на предприятието, годишните нетни приходи и годишните нетни данъчни и осигурителни задължения се оценяват за две години назад (т.е. задължението за подаване на SAF-T отчети от 2026 г. ще възникне, ако критериите са били изпълнени към края на 2023 г.).

SAF-T Scheme

Каква информация ще се подава със    SAF-T отчетите?

SAF-T отчетите ще обхващат детайлна бизнес и счетоводна информация, включително:

  • идентификационни данни за дружеството, включително свързани лица и крайни собственици;

  • счетоводен сметкоплан и всички счетоводни записи;

  • всички фактури за покупки и продажби, включително всички доставчици и клиенти;

  • всички входящи и изходящи плащания;

  • всички дълготрайни активи и материални запаси и движения с тях;

  • номенклатури и данъчни кодове;

Общо почти 400 задължителни отделни полета с данни ще трябва да се подават чрез SAF-T (от общо почти 1,000 полета с данни). Националната агенция за приходите вече публикува проект на структурата на полетата с информация с SAF-T отчетите.

Колко често ще трябва да се подават    SAF-T отчети?

SAF-T отчетите ще трябва да се подават ежемесечно до крайния срок за подаване на ДДС декларации (до 14-тия ден следващ съответния месец). Отделен годишен SAF-T отчет, обхващащ единствено информация за дълготрайните активи и движенията с тях, ще трябва да се подава до крайния срок за подаване на годишната корпоративна данъчна декларация (до 30 юни на следващата година). Специален SAF-T отчет, включващ информация само за материалните запаси и движенията им, ще трябва да се подава при поискване от органите по приходите.

За всяка вълна първите 6 месечни SAF-T отчета ще могат да се коригират свободно до крайния срок за подаване на 7-мия месечен SAF-T отчет. Неподаване или закъсняло подаване на SAF-T отчет може да доведе до санкция в размер от 5 000 до 15 000 лв.

Екипът на PwC България следи процеса отблизо и e в готовност да Ви съдейства по всякакви въпроси, свързани с темата.

Контакти

Николай Илчев

Съдружник, Данъчни услуги, PwC България

+ 359 894 332 921

Email

Владислав Ханджиев

Директор, Данъчни услуги, PwC България

Email

Следвайте ни в социалните мрежи